Corona: Kansen en uitdagingen voor gebiedsontwikkeling

Nabijheid van groen is in coronatijd heel belangrijk gebleken. We wandelen, fietsen, sporten en verblijven meer dan voorheen in de groene (openbare) ruimte dichtbij onze woning en stellen hogere eisen aan de kwaliteit van die ruimte. De woning is in veel huishoudens ook de plek geworden waar wordt gewerkt en waar zelfs onderwijs wordt gevolgd. Overleggen vinden online en efficiënt plaats (soms wel ten koste van de creativiteit), de reistijd valt weg en hiermee ook de vervoersbewegingen. Maar de winkelstraten, horeca en hotels bleven leeg. De grote onzekerheden in deze en andere branches maakt dat beleggers en financiers terughoudend zijn om zich aan nieuwe gebiedsontwikkelingen te committeren. Lopende projecten vinden nog wel doorgang maar het opstarten van nieuwe en het vinden van investeerders en financiers; dat is een grote uitdaging.
Wat dit betekent dit voor de wijze waarop we onze gebieden inrichten en de manier waarop we de processen vormgeven om tot een gebiedsontwikkeling te komen? Daarover zijn we in gesprek gegaan met een aantal gebiedsontwikkelaars.
Wat vinden gebiedsontwikkelaars?
De aanleiding was de enquête van APPM en Van Doorne die deze zomer in ons netwerk van gebiedsontwikkelaars werd uitgezet. Wij vroegen hen naar de effecten van corona op gebiedsontwikkeling. Zo’n 60 personen, werkzaam bij bijvoorbeeld overheden, architecten bureaus, beleggers en banken, hebben hierop gereageerd.
Een greep uit de effecten van corona op gebiedsontwikkeling die zij zien:
1. Er is meer behoefte en er worden hogere eisen gesteld aan de openbare, groene ruimte.
2. De verwachting is dat verschillende functies meer integreren, in woning, gebouw en gebied.
3. Een verschuiving naar actieve mobiliteit is zichtbaar (minder autogebruik en meer fietsen en wandelen).
4. Terughoudendheid bij investeerders en financiers.
5. Vertraging in, uitstel of afstel van projecten.
Hoe blijven we mooie gebieden ontwikkelen?
Op 27 augustus bespraken we de resultaten van het onderzoek in een webinar, en, nog belangrijker; we bespraken wat ons de komende tijd te doen staat. Deze kun je hier terugkijken.
Zoals Heleen Aarts (Amvest) in het webinar benoemde:
Vanaf het begin van het begin van de intelligente lockdown zat iedereen in zijn hoodie achter Teams of Zoom. De wil om met elkaar de gebiedsontwikkeling op gang te houden is groot. Partijen zochten elkaar vanaf het begin af aan op. Dat was anders in de economische crisis. Dat de vijand nu van buiten komt, helpt: dit verbroederd en biedt perspectief. Bovendien leidt dit tot creativiteit!
Die creativiteit willen we graag ook met jou benutten! We organiseren in de komende periode een aantal ateliers, waarin we met elkaar komen tot ontwerpprincipes voor (her)inrichting van de openbare ruimte in stedelijk gebied - met inachtneming van alle randvoorwaarden.
Mee doen? Laat het Fleur weten!